Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

mat. prasowe
Galeriamat. prasowe
  • Kultowy monodram Jana Peszka to spektakl-wykład angażujący nie tylko umysł, lecz także całe ciało wykonawcy. Artysta jawi się w nim jako kapłan i błazen w jednej osobie, warsztatowy rzemieślnik i szaleniec. Spektakl jest pokazem technicznego mistrzostwa, a jednocześnie przewrotną wypowiedzią na temat wyobcowania współczesnej sztuki i jej twórców. Jan Peszek współpracował z najważniejszymi twórcami polskiego teatru i filmu. Jest punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń aktorów.

  • Jan Peszek (ur. 1944) ukończył krakowską PWST, w której dzisiaj pracuje jako pedagog. Jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Jego silna sceniczna osobowość łączy aktorski warsztat z tonem nieprzewidywalności i szaleństwa, rozumowe podejście do roli z dbałością o cielesną obecność postaci, a także ciekawość i wynikającą z niej odwagę angażowania się w projekty nieoczywiste, otwierające nowe teatralne ścieżki. Pracę z nim wielokrotnie podejmowali najważniejsi reżyserzy polskiego teatru drugiej połowy XX w.: Kazimierz Dejmek, Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Krystian Lupa, Michał Zadara, Grzegorz Jarzyna, Monika Strzępka. Jan Peszek zagrał również ważne role w kilkudziesięciu polskich filmach, takich jak m.in. Był jazz Feliksa Falka, Ferdydurke Jerzego Skolimowskiego, Śmierć jak kromka chleba Kazimierza Kutza, Łabędzi śpiew Roberta Glińskiego, Ucieczka z kina Wolność Wojciecha Marczewskiego, Ubu Król Piotra Szulkina.