Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Agnieszka Holland, fot. Mark Blinch / REUTERS / Forum
GaleriaAgnieszka Holland, fot. Mark Blinch / REUTERS / Forum
  • Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Holland oraz projekcję serialu „Gorejący krzew” w Kinie Muza w Poznaniu w ramach cyklu debat „Skacząc w wiarę” Ojca Tomasza Dostaniego wprowadzających do tematu Malty 2018.

    Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasach kina w dwóch pulach: 23 listopada oraz 4 grudnia.

    Tematem spotkania będzie czeskie doświadczenie duchowe i moralne. Czym jest doświadczenie wiary w kraju, w którym dwie trzecie społeczeństwa deklaruje ateizm? Czym jest wiara bez religii? Rozmowie towarzyszy projekcja serialu Agnieszki Holland „Gorejący krzew”. To opowieść o Janie Palachu, studencie, który w 1969 roku dokonał w Pradze samospalenia w imię walki z reżimem komunistycznym. Historia ta zyskuje nowy kontekst w obliczu bieżących wydarzeń w Polsce – historii Piotra S., który 19 października 2017 r. podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie w akcie sprzeciwu wobec sytuacji politycznej w kraju. Przypomina także postać Ryszarda Siwca, który 8 września 1968 roku, podczas dożynek celebrowanych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie podpalił się w akcie protestu przeciwko sowieckiej inwazji na Czechosłowację. Wszystkie te ostateczne akty łączy wymiar osobistej, egzystencjalnej niezgody wobec niesprawiedliwości, przemocy i obojętności reprezentowanej przez polityków i bierne społeczeństwo, oraz wezwanie do zaangażowania w świat - przywrócenia znaczenia takim wartościom jak wrażliwość, międzyludzka solidarność, dialog.

    Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, absolwentka szkoły filmowej FAMU w Pradze. Jedna z najważniejszych europejskich postaci kina. Nominowana do Oscara za filmy „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa”, „W ciemności”. Zdobywczyni m.in. nagrody FIPRESCI na festiwalu w Cannes, Złotego Globa czy ostatnio Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie za film „Pokot”. Wyreżyserowała takie filmy jak: „Kobieta samotna”, „Gorączka”, „Aktorzy prowincjonalni”, „Plac Waszyngtona”, „Całkowite zaćmienie”, a także seriale, takie jak „Ekipa”, „Treme”, „Dziecko Rosemary” czy „House of cards”. Jest przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej.

    ***
    Debaty są wprowadzeniem do Idiomu „Skok w wiarę”, który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018. Jego program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany.

    Tematem Idiomu „Skok w wiarę”, głównej części programowej 28. edycji Malta Festival Poznań jest ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania. Religie i proponowane przez nią koncepcje Boga są jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, ale nie jedyną. Interesuje nas więc to, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens. Aby działać, podejmować decyzje, istnieć, trzeba przecież w coś wierzyć. Skok w wiarę to decyzja, żeby iść dalej, to skok w nieznane, ruch, którego trzeba dokonać, żeby coś zmienić w sobie i w otaczającym nas świecie. To forma zaangażowania. Taką formą jest również twórczość artystyczna – wątek kluczowy w kuratorskiej koncepcji Needcompany.