Tematem spotkania będzie relacja wierzących i niewierzących. Czym jest „wiara i niewiara” w życiu Polaków? Czy polski katolik rozumie niewierzącego, i czy uznaje jego prawo do niewiary? Jak wierzący i niewierzący ze sobą rozmawiają? O sytuacji i kondycji duchowej Polaków tych wierzących i tych niewierzących porozmawiamy z ks. Adamem Bonieckim – marianinem, twórcą i redaktorem naczelnym polskiego wydania dziennika „L’Osservatore Romano” (1979–1991), redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego” (1999–2011), obecnie jego redaktorem seniorem. Ks. Adam Boniecki opublikował m.in. Rozmowy niedokończone (1974), Kościół w świecie zmieniającej się kultury (2002), Lepiej palić fajkę niż czarownice (2011), Zakaz palenia (2014), Powroty z bezdroży Notatki na marginesach Biblii (2017).
Zapraszamy na cykl rozmów, których gospodarzem jest Dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Co miesiąc, od października 2017 do maja 2018 będziemy spotykać się w Fundacji Malta z artystami, filozofami i duchownymi. Wśród gości m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, ks. Adam Boniecki.
***
Debaty są wprowadzeniem do Idiomu „Skok w wiarę”, który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018. Jego program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany.
Tematem Idiomu „Skok w wiarę”, głównej części programowej 28. edycji Malta Festival Poznań jest ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania. Religie i proponowane przez nią koncepcje Boga są jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, ale nie jedyną. Interesuje nas więc to, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens. Aby działać, podejmować decyzje, istnieć, trzeba przecież w coś wierzyć. Skok w wiarę to decyzja, żeby iść dalej, to skok w nieznane, ruch, którego trzeba dokonać, żeby coś zmienić w sobie i w otaczającym nas świecie. To forma zaangażowania. Taką formą jest również twórczość artystyczna – wątek kluczowy w kuratorskiej koncepcji Needcompany.