Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria
  • Zapraszamy na cykl rozmów, których gospodarzem jest Dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Co miesiąc, od października 2017 do maja 2018 będziemy spotykać się m.in. w Fundacji Malta z artystami, filozofami i duchownymi. Wśród gości Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, ks. Adam Boniecki.

    Punktem wyjścia do spotkania będzie powieść Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe (2014). Jej tematem jest proces asymilacji Żydów i portret frankistów – heretyckiej sekty judaistycznej, która funkcjonowała w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Członkowie tego ruchu religijno-społeczno-politycznego chcieli być obywatelami Rzeczpospolitej na równych prawach. Jak dziś rozumiemy religijny synkretyzm i asymilację? Czy w obrębie religii możliwa jest emancypacja, czy też koniecznym i nieprzekraczalnym punktem odniesienia – w islamie, judaizmie czy chrześcijaństwie – jest ortodoksja?

    Olga Tokarczuk jest jedną z najważniejszych polskich pisarek. Laureatka wielu nagród, w tym, dwukrotnie, Nike. Należy do najczęściej tłumaczonych autorów. Wydała m.in. Podróż ludzi Księgi (1993), E.E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Bieguni (2007). Ostatnio na podstawie jej książki Prowadź swój pług przez kości umarłych Agnieszka Holland zrealizowała głośny Pokot. Film został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w 2016 oraz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

    Debaty są wprowadzeniem do Idiomu „Skok w wiarę”, który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018. Jego program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany.