Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Kadr z filmu „Krótki film o zabijaniu”
GaleriaKadr z filmu „Krótki film o zabijaniu”
 • O kondycji duchowej Polaków, o zaangażowaniu w świat, o wrażliwości i konieczności dialogu rozmawiamy podczas spotkań „Skacząc w wiarę”, których gospodarzem jest dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni.

  Piątym gościem debat wprowadzających do Idiomu festiwalu Malta – „Skok w wiarę” będzie Krzysztof Piesiewicz – współautor scenariuszy do 17 filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Jako prawnik i polityk był posłem na Sejm, zasiadał w Naczelnej Radzie Adwokackiej, Radzie Etyki Mediów oraz Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

  Ramą dla spotkania będzie „Krótki film o zabijaniu” (1987) – dramat psychologiczny Krzysztofa Kieślowskiego ze scenariuszem Krzysztofa Piesiewicza. To historia młodego chłopaka, który brutalnie morduje taksówkarza i zostaje skazany na karę śmierci. Naturalistyczne sceny zabijania osadzone w atmosferze marazmu schyłkowego PRL-u stają się gorzką wizją przykazania z Dekalogu „Nie zabijaj”. Film wszedł na ekrany na miesiąc przed wykonaniem ostatniej kary śmierci w Polsce. Film zdobył m.in. Nagrodę Jury i Nagrodę FIPRESCI w Cannes, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film roku.

  Spotkanie odbędzie 27 lutego o g. 18:00 Kinie Muza, projekcja filmu „Krótki film o zabijaniu” o g. 19:30.

  Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Kinie Muza od 16 lutego.

  Debaty są wprowadzeniem do wiodącego tematu 28. edycji Malta Festival Poznań. W ramach programu „Skok w wiarę” kuratorzy z belgijskiego kolektywu Needcompany Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers będą pytać o ludzką potrzebę duchowości i sposoby jej realizowania, o rolę religii we współczesnej Europie oraz o to jak ustanawiamy własne systemy wartości i gdzie szukamy sensu w coraz bardziej chaotycznym świecie.