Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

kadr z filmu
Galeriakadr z filmu
  • Film powstał na motywach powieści Piknik na skraju drogi braci Strugackich. Opowiada o wyprawie przewodnika (Stalkera) i jego dwóch klientów (Profesora i Pisarza) w głąb tajemniczej Zony. Chcą oni tam znaleźć komnatę, w której spełniają się najskrytsze marzenia. Pokazowi towarzyszy rozmowa Jerzego Illga z Tadeuszem Sobolewskim:

    Jerzy Illg – od 1983 r. redaktor, a od 1992 r. redaktor naczelny wydawnictwa Znak. W 2016 r. ukazała się książka Zwierciadło – obszerny wywiad z Andriejem Tarkowskim, który Jerzy Illg i Leonard Neuger przeprowadzili w 1985 r. Rozmowa była ostatnim wielkim wywiadem, jakiego Tarkowski udzielił przed swoją śmiercią.

    Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy. Pracował w tygodniku „Film” (1974–1981), następnie w miesięczniku „Kino”, w którym w latach 1990–1994 był redaktorem naczelnym. Od 1995 r. recenzent filmowy „Gazety Wyborczej”.
     

  • Andriej Tarkowski (1932–1986) jest uważany za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej, nazywany „poetą ekranu”. W swojej twórczości poruszał tematykę duchowości, poszukiwania transcendencji i egzystencjalnego rozdarcia definiującego życie ludzkie.