Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Tomasz Machciński
Galeriafot. Tomasz Machciński
 • 16.06, 18:00 / wernisaż z udziałem Tomasza Machcińskiego
  17-25.06 / wystawa

  "Flaga Polski ma dwa kolory, politycy mają dwie prawe lub dwie lewe ręce. Nas, obywateli, dzieli się na wykształconych i niewykształconych, bogatych i biednych, świętych – rozpustnych, czystych – brudnych, kobiety – mężczyzn, a nawet prawo- i leworęcznych. Jesteśmy zachęcani do odgrywania ról i stawania w opozycji do innych – także przebranych. Tomasz Machciński, człowiek tysiąca twarzy, łamie te podstawowe binarności, stając się każdym z nas i odgrywając każdą z naszych ról."

                                                                                                        Agnieszka Różyńska, kuratorka

  "Polska flaga jest jedna! Nas – obywateli, wiemy kto, dzieli na patriotów i zdrajców, gorszy sort, świętych – zawszańców. Ogłupia nas rozpychający się kler, szantażuje kobiety. Musimy się przebierać, zakładać maski, głupa rżnąć. Uczciwym być nie warto. Ja Tomasz Machciński – „Człowiek Tysiąca Twarzy” jestem zawsze sobą, tworzę wasze portrety. Zapewniam, że warto żyć tak jakby Bóg był."

                                                                                                        Tomasz Machciński, artysta

 • TOMASZ MACHCIŃSKI
  Jest zarazem reżyserem i aktorem, charakteryzatorem i kostiumografem, wreszcie artystą – fotografem i archiwistą własnych dokonań. Od 1966 roku stworzył przeszło siedemnaście tysięcy fotograficznych autoportretów, na których wciela się w znane postaci z historii, literatury, polityki, kultury a także wymyślone przez siebie typy ludzkie i stwory. Swoje ciało traktuje jako medium trwającego od pół wieku, konsekwentnie realizowanego projektu artystycznego, będącego totalnym dziełem otwartym. Od dekady, wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywa również performance’y dokamerowe, będące rejestracją improwizowanych utworów wokalnych. O swojej strategii pisze: „Nie stosuję peruk, trików, natomiast wykorzystuję wszystko, co dzieje się z moim organizmem, jak: odrastanie włosów, ubytek zębów, choroby, starzenie się itp.”.