Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Nejc Saje
Galeriafot. Nejc Saje
  • Autorzy tego projektu chcą pozostać anonimowi, ponieważ w jego kontekście to, co liczy się najbardziej, to idea, a nie wizerunek twórców. Jednostka nie ma tu znaczenia, chodzi o state(ment). Spektakl zamówiły w 2016 roku Maska Ljubljana i Slovensko Mladinsko Gledališče z okazji 60-lecia istnienia teatru i 25-lecia uzyskania przez Słowenię niepodległości. Jak mówią jego twórcy: „Naszym obywatelskim obowiązkiem jest przyjrzeć się czasowi, w którym marzenia przestały wystarczać lub przestały być dozwolone”. Republic of Slovenia przedstawia trzy sytuacje z czasów wojny na Bałkanach w latach 90. XX wieku, kiedy słoweńskie społeczeństwo cieszyło się z sukcesu ekonomicznego kraju, a w kulisach rozgrywało się coś zupełnie innego. Opowiada o tych fragmentach historii Słowenii, którymi trudno się szczycić – o zaangażowaniu państwa w nielegalny handel bronią i korupcji polityków, którzy siedzą przy okrągłym stole, bawiąc się bronią i ludzkimi losami. W tej teatralnej rekonstrukcji wydarzeń niczego nie można uznać jednak za jednoznacznie prawdziwe. Spektakl zdaje się być grany od 25 lat, tak długo jak historie, o których opowiada. A produkowany jest za pieniądze słoweńskich widzów, którzy przez cały ten czas grają w nim swoją rolę – jako statyści albo ważni gracze.

  • Slovensko Mladinsko Gledališe [Słoweński Teatr Młodych] został założony w 1955 roku jako pierwszy zawodowy teatr dla dzieci i młodzieży w Słowenii. Dziś znany jest z innowacyjnego repertuaru (nowe spojrzenie na klasykę, modernizm i postmodernizm oraz tworzenie nowego widza), energicznego zespołu i wspaniałej gry aktorskiej. Teatr ten w swoich przedstawieniach dotyka tematu uniwersalnych paradoksów cywilizacji, skupiając się na problemach nowych czasów i przestrzeni.

    Maska Ljubljana założona w 1993 roku Instytut jest organizacją pozarządową non-profit zajmującą się wydawnictwem, produkcją, edukacją i badaniami. Jest podzielony na trzy działy: Maska Productions (spektakle, interdyscyplinarne i wizualne dzieła sztuki), Maska Publishing (Maska, Performing Arts Journal, a także książki i inne publikacje dotyczące współczesności i społeczeństwa) oraz Sympozjum Maska (toczące się seminarium na temat współczesnego etapu sztuki). Zajmuje się sztuką współczesną i teorią, badaniami, praktykami eksperymentalnymi, sztuką interdyscyplinarną i teorią krytyczną, ze szczególnym naciskiem na współpracę międzynarodową, szczególnie na całej przestrzeni Europy.

    Maska Productions prezentuje spektakle i inne interdyscyplinarne, wizualne i nowe wydarzenia medialne przez innowacyjnych, odkrywczych artystów oraz pierwsze projekty najmłodszych pokoleń. Spektakle obejmują interaktywne występy interdyscyplinarne, takie jak tożsamość, intymność, (słoweńska) rzeczywistość polityczna i masowa rozrywka do bardziej tańca gatunkowego. Najnowsze produkcje Maski odbyły się w wielu krajach Europy, USA, Azji i Afryki.