Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria
  • Do udziału w działaniu zaprosiliśmy osoby nieobojętne na uruchomiony przez nas sygnał alarmowy. Trzydzieści ludzkich bloków, które mają podtrzymać przekaz, nie dać mu zniknąć.


    1. Tunel składa się z dwóch murów. Mury stoją milcząco, lecz w powietrzu unoszą się sygnały - najpierw niepokojące, frustrujące, druzgocące; z czasem - traktowane z obojętnością.
    2. Mur pomarańczowy rozpoczyna kamizelka ratunkowa. Należała do uchodźcy albo uchodźczyni, została znaleziona na plaży greckiej wyspy Chios. Ma oddać ciężar wołania o pomoc. Kamizelka jest widmem ludzi nieobecnych wśród nas, którzy tkwią w obozach bezustannie tymczasowych, którzy stale są w drodze, w uciekaniu, w oddaleniu od swoich domów, rodzin, zwykłej codzienności.
    3. Mur jaskrawo-zielony jest sygnałem do rozpoczęcia działań, aktywności. Jest pytaniem: co ja mogę zrobić, wobec szerzącej się ksenofobii, nacjonalizmu, braku tolerancji, zawłaszczania wolności słowa i bytu?
    Dwie ściany się spotykają się - stoją równolegle. Powstaje tunel zależności tych, którzy chcą działać z tymi, którzy czekają na pomoc. (Jednostek aktywnych jest ciągle za mało, zmiana świadomości koniecznie potrzebna.)


    Większość unika konfrontacji, ze strachu nie wchodząc w pole konfliktu. Dystansuje się od problemów i wyciągniętych rąk tych, którzy są w potrzebie lub tych, którzy są gotowi nieść pomoc. Samo otarcie się o problem budzi zakłopotanie, więc wygodniej obejść go dookoła. Wejście do środka to dopiero pierwszy krok, ale jakże ważny. Zarówno uczestnicy stojący w murze, jak i odbiorcy akcji, będą w tym milczeniu mieli okazję by przeżyć i przemyśleć te dylematy etyczne.

    Każdy sam decyduje, którą drogą podąży. Czy ominie tunel odgradzając się od każdego z murów, budując kolejną, własną zaporę/ścianę? Czy zdecyduje się przejść po stronie zewnętrznej muru ostrzegawczego, odgradzając się od muru ratunkowego i od tunelu? Czy może wybierze mur ratunkowy?


    Która droga jest właściwa? Czy istnieje?


    Jak funkcjonować w zastanych czasach, by nie czując strachu reagować, aktywizować innych do działania, odczarowywać kulejącą świadomość społeczną?

    z cyklu: Wyobraź sobie mur
    „Tunel zależności” jest jednym ze zwycięskich projektów, który został wybrany w ramach open calla pt. „Wyobraź sobie mur”. Jako, że mur stał się elementem codzienności wielu z nas, zaprosiliśmy artystów, animatorów, aktywistów, badaczy by spróbowali zaprojektować takie działania, dzięki którym z muru uczynimy, wbrew jemu samemu, przestrzeń negocjacji. Wierzymy, że mur jest tezą, która poprzez odpowiedni dobór argumentów może zostać obalona.

  • MAGDALENA MELLIN – malarka, performerka z Trójmiasta
    HUBERT WIŃCZYK – artysta dźwiękowy, performer z Poznania
    MONIKA WIŃCZYK – performerka z Poznania

    PÏNK, ¥ELLOW & BLÄCK – to spontaniczny projekt trójki performerów, który zadebiutował w tym składzie 5 marca działaniem literacko-dźwiękowym pt. „Kuna do Ministra Sprawiedliwości” podczas „Manify – Dość kompromisów”. Wszyscy członkowie kolektywu są mocno osadzeni w problemach i tematyce związanej z codziennością, aktywizmem i społecznictwem.