Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Krzysztof Varga / fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
GaleriaKrzysztof Varga / fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
  • W 1986 roku Czesław Miłosz pisał: „Zastanawiając się nad literackimi utworami pisanymi w języku czeskim czy polskim, węgierskim czy estońskim, litewskim czy serbo-chorwackim, odnajduję w nich pewien ton i pewną wrażliwość, nie do znalezienia gdzie indziej, bo ani w zachodnioeuropejskim, ani w amerykańskim, ani w rosyjskim piśmiennictwie”. Czy literatura Europy środkowo-wschodniej jako odrębna kategoria istnieje? Jakie miałyby być główne cechy tej literatury? Czy w ogóle zasadne jest mówienie o środkowoeuropejskim sposobie myślenia czy specyficznej postawie warunkowanej wspólnymi doświadczeniami XIX i XX wieku? Jaką rolę refleksja nad własnym pochodzeniem i biografia odgrywają w twórczości pisarzy, tego regionu?

    Dyskusji towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki Dubravki Ugresić Kultura kłamstwa. Reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak, studentka III roku PWST w Krakowie / Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu: Kultura kłamstwa / czytanie performatywne.

    W rozmowie udział wezmą:

    Dorota Jovanka Ćirlić (oficjalnie Mentzel) – tłumacz literatury pięknej z języka serbskiego, chorwackiego, bośniackiego, redaktorka i publicystka. Od 1977 r. redaktorka miesięcznika teatralnego „Dialog”. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Polityką”, „Przeglądem Politycznym”, „Tygodnikiem Powszechnym”. W 2013 r. otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za całokształt pracy translatorskiej. Przetłumaczyła na język polski m.in. prozę Dubravki Ugrešić, Dragoslava Mihailovicia, Davida Albahariego, Mirka Kovača oraz sztuki Biljany Srbljanović.

    Stanisław Bereś – historyk literatury, krytyk, eseista, poeta i tłumacz; profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek jury Nagrody Literackiej Nike (1996–2004), Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” (2006–2016). Opublikował trzy tomy wierszy oraz wiele esejów, szkiców i przekładów. Spośród 30 książek warto wymienić: Rozmowy ze Stanisławem Lemem, Pół wieku czyśćca. Rozmowy z Tadeuszem Konwickim (pod pseud. Stanisław Nowicki), Szuflada z Atlantydy. Szkice o literaturze polskiej XX wieku, Wojaczek wielokrotny. Wspomnienia, relacje, świadectwa, Gajcy. W pierścieniu śmierci.

    Krzysztof Varga – pisarz i felietonista, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Autor m.in. powieści Trociny, Masakra, Nagrobek z lastryko, Tequila. W 2008 r. wydał pierwszą z trzech książek opowiadających o historii i kulturze Węgier, Gulasz z turula, która otrzymała nagrodę czytelników Nike 2009. Książka znalazła się ponadto w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz w finale II edycji Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”. W 2014 r. ukazała się druga część z tego cyklu Czardasz z mangalicą, w 2016 roku – ostatnia Langosz w jurcie. Ostatnio wydał zbiór opowiadań Egzorcyzmy księdza Wojciecha.

    Prowadzenie: Michał Nogaś 

    PLATFORMA BAŁKANY. ROZMOWY NA PLACU

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat Festiwalu. W tym roku maltańskie spotkania skupią się na relacji między historią Bałkanów a naszą, doświadczeniem tego regionu a współczesną sytuacją Polski, Europy i świata. A zatem Bałkany jako platforma wiedzy i refleksji o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy. W spotkaniach wezmą udział politolodzy, psychiatrzy, antropolodzy, slawiści, filozofowie, historycy, pisarze, prawnicy i dokumentaliści. 

    Program spotkań w ramach Forum: Platforma Bałkany: 

    16.06, godz. 17.00 „KSIĄDZ PANA WINI, PAN KSIĘDZA, A NAM PROSTYM ZEWSZĄD NĘDZA”. CZYLI ROZMOWY MIĘDZY PANEM, WÓJTEM I PLEBANEM CIĄG DALSZY: Adam Michnik

    17.06, godz. 13:00 SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU 2017: Oliver Frljić, Goran Injac 

    18.06, godz. 17.00 WSTYD I DUMA EUROPY WSCHODNIEJ: Konstanty Gebert, Joanna Tokarska-Bakir, Magdalena Koch

    19.06, godz. 17.00 MIGRANT CZY UCHODŹCA?: Draginja Nadażdin, Kalina Czwarnóg, Roman Wieruszewski


    20.06 godz. 17.00 WSPÓLNA LITERATURA, CZYLI JAKA?: Stanisław Bereś, Dorota Cirlić-Mentzel, Krzysztof Varga

    21.06 godz. 17.00 CZYM JEST AGRESJA?: Spotkanie Z Bogdanem De Barbaro

    22.06, godz. 17.00 PAŃSTWO / NARÓD / OBYWATEL: Rafał Matyja, Krzysztof Podemski , Sławomir Sierakowski

    23.06, godz. 17.00 JAK BYĆ ŚWIADKIEM. O PRACY DOKUMENTALISTY FILMOWEGO – Agnieszka Arnold

    24.06, godz. 17.00 NEOFASZYZM I JEGO GRANICE: Boris Buden, Dragan Markovina, Przemysław Wielgosz