Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

  • Bałkany jako przedmurze Europy, twierdza, która broni ją przed wrogim wtargnięciem Azji. Skąd wzięło się przeświadczenie mieszkańców Bałkanów, że ich historia to historia cierpień i wciąż składanych Europie ofiar? Czy problemy bałkańskiej inteligencji można lepiej zrozumieć, rozważając je w szerszej, wschodnioeuropejskiej perspektywie? Jak pisze Andrzej Stasiuk o Polsce: „kimże byśmy byli bez Sybiru, Hitlerii i Komuny? Nikim. Jednym ze stu banalnych narodów z ziewającą z nudów historią”. Czy bałkańska potrzeba odwiecznych wrogów wynika ze złożoności etnicznej regionu, czy też, jak sugeruje Ivan Colović,, to „podobieństwa nie do zniesienia, podobieństwa, które odczuwa się jako nieprzyjacielską prowokację” leżą u podłoża wciąż odradzających się w tym regionie napięć?

    Rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów reporterskiej książki Wojciecha Tochmana Jakbyś kamień jadła. Reżyseria: Jakub Skrzywanek, student III roku PWST w Krakowie / Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu: Jakbyś kamień jadła / czytanie performatywne

    W rozmowie udział wezmą:

    Konstanty Gebert (pseud. Dawid Warszawski) – psycholog, tłumacz i dziennikarz, od 1989 r. dziennikarz i publicysta „Gazety Wyborczej”. W latach 1992–1993 towarzyszył Tadeuszowi Mazowieckiemu jako Specjalnemu Wysłannikowi ONZ w byłej Jugosławii w misjach do tego kraju. Wyjazdom tym poświęcił książkę „Obrona poczty sarajewskiej”. W 2004 r. opublikował „10 dni Europy. Archeologia pamięci”. Na książkę składa się dziesięć reportaży, umiejscowionych w dziesięciu różnych miastach europejskich. Każdy z nich opisuje jedną z dziesięciu dekad XX wieku. W latach Konstanty Gebert 2011-2012 był dyrektorem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

    Magdalena Koch – profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, slawistka, badaczka literatury serbskiej i chorwackiej XX i XXI wieku, specjalizująca się w badaniach nad płcią kulturową, tożsamością, transkulturowością Bałkanów, a także współczesnym serbskim i chorwackim dramatem. Autorka monografii: Podróże w czasie i przestrzeni. Proza Isidory Sekulić (2000) oraz ...kiedy dojrzejemy jako kultura...Twórczość pisarek serbskich na początku XX wieku (kanon – genre – gender) (2007, wydanie serbskie – 2012). Współautorka książki Milena Pavlović Barilli: EX POST (2009).

    Joanna Tokarska-Bakir – antropolożka kultury i eseistka. Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Stypendystka m.in. Fundacji Humboldta, Davis Center for Historical Studies na Uniwersytecie w Princeton oraz Marie Curie przy Institute for Advanced Studies, Princeton. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej oraz Nagrody im. księdza Stanisława Musiała. Opublikowała m.in. Rzeczy mgliste (2004), Legendy o krwi. Antropologia przesądu (2008), Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski 1939-1946 (2012). W tym roku ukaże się jej dwutomowa monografia Społeczny portret pogromu kieleckiego.

    Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz

    PLATFORMA BAŁKANY. ROZMOWY NA PLACU

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat Festiwalu. W tym roku maltańskie spotkania skupią się na relacji między historią Bałkanów a naszą, doświadczeniem tego regionu a współczesną sytuacją Polski, Europy i świata. A zatem Bałkany jako platforma wiedzy i refleksji o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy. W spotkaniach wezmą udział politolodzy, psychiatrzy, antropolodzy, slawiści, filozofowie, historycy, pisarze, prawnicy i dokumentaliści. 

    Program spotkań w ramach Forum: Platforma Bałkany: 

    16.06, godz. 17.00 „KSIĄDZ PANA WINI, PAN KSIĘDZA, A NAM PROSTYM ZEWSZĄD NĘDZA”. CZYLI ROZMOWY MIĘDZY PANEM, WÓJTEM I PLEBANEM CIĄG DALSZY: Adam Michnik

    17.06, godz. 13:00 SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU 2017: Oliver Frljić, Goran Injac 

    18.06, godz. 17.00 WSTYD I DUMA EUROPY WSCHODNIEJ: Konstanty Gebert, Joanna Tokarska-Bakir, Magdalena Koch

    19.06, godz. 17.00 MIGRANT CZY UCHODŹCA?: Draginja Nadażdin, Kalina Czwarnóg, Roman Wieruszewski

    20.06 godz. 17.00 WSPÓLNA LITERATURA, CZYLI JAKA?: Stanisław Bereś, Dorota Cirlić-Mentzel, Krzysztof Varga

    21.06 godz. 17.00 CZYM JEST AGRESJA?: Spotkanie Z Bogdanem De Barbaro

    22.06, godz. 17.00 PAŃSTWO / NARÓD / OBYWATEL: Rafał Matyja, Krzysztof Podemski , Sławomir Sierakowski

    23.06, godz. 17.00 JAK BYĆ ŚWIADKIEM. O PRACY DOKUMENTALISTY FILMOWEGO: Agnieszka Arnold

    24.06, godz. 17.00 NEOFASZYZM I JEGO GRANICE: Boris Buden, Dragan Markovina, Przemysław Wielgosz